Soda Springs-Snake River GBB

Soda Springs' Kaitlynn Moldenhauer (4) goes for a layup as Snake River's Reagan VanOrden (4) defends during their game Dec. 11, 2019 at Snake River High School.

Six local teams are ranked in the most recent high school girls basketball media poll, released Wednesday.

Soda Springs (11-2) leads the way in the No. 1 spot in 2A. The Cardinals entered Wednesday on an eight-game winning streak, which includes a 46-44 victory over Sugar-Salem, the unanimous No. 1 team in 3A.

Local squads filled three of five slots in 4A, led by Century (8-3) at No. 2 with one first-place vote. Preston (12-2) is No. 4 and Blackfoot (9-4) is No. 5.

Grace (11-3) is tied for No. 3 in 1A DI, and Rockland (11-2) is No. 3 in 1A DII. Snake River (5-7) and Bear Lake (10-4) received votes, but are not ranked.

Timberline (13-1), Bonneville (12-0), Sugar-Salem (11-1), Lapwai (11-1) and Carey (9-1) are the No. 1-ranked teams in 5A, 4A, 3A, 1A DI and 1A DII, respectively.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL STATE MEDIA POLL

records through Jan. 7

Class 5A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1.Timberline (5) 13-1 32 1

2.Mountain View (1) 10-2 27 2

3.Boise (1) 10-3 23 3

4.Meridian 9-5 9 -

T-5. Lake City 8-5 5 5

T-5. Coeur d’Alene 11-3 5 4

Other receiving votes: Rigby 2, Eagle 1, Post Falls 1

Class 4A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Bonneville (6) 12-0 34 2

2. Century (1) 8-3 23 1

3. Caldwell 10-2 15 -

4. Preston 12-2 13 4

5. Blackfoot 9-4 8 3

Other receiving votes: Twin Falls 7, Kuna 3, Middleton 2

Class 3A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Sugar-Salem (7) 11-1 35 1

2. Parma 11-2 25 2

3. Timberlake 9-4 24 3

4. Teton 10-4 12 4

5. Kellogg 7-3 8 5

Other receiving votes: Snake River 1

Class 2A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Soda Springs (6) 11-2 34 1

2. Cole Valley (1) 11-3 28 3

3. Melba 12-2 21 2

4. Grangeville 10-2 11 4

5. Nampa Christian 9-4 5 -

Other receiving votes: Bear Lake 4, New Plymouth 2

Class 1A Division I

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Lapwai (6) 11-1 34 1

2. Prairie 7-2 24 2

T-3. Rimrock (1) 12-0 18 4

T-3. Grace 11-3 18 3

5. Notus 8-2 5 -

Other receiving votes: Greenleaf 3, Liberty Charter 2

Class 1A Division II

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Carey (6) 9-1 34 1

2. Tri-Valley (1) 10-2 19 2

3. Rockland 11-2 17 3

4. Kendrick 9-2 16 4

5. Mackay 8-2 15 5

Other receiving votes: Camas County 2, Lakeside 1, Salmon River 1

VOTERS:

Mark Nelke, Coeur d’Alene Press

Marlowe Hereford, Idaho Falls Post Register

Ben Jones, Times-News

Brandon Walton, Idaho Press

Madison Guernsey, Idaho State Journal

Michael Lycklama, Idaho Statesman

Paul Kingsbury, Idahosports.com